Početna arrow • Rod i novi mediji
Program na smeru Rod i novi mediji

MASTER PROGRAM: Kultura globalnih medija
IZBORNA OPCIJA: Rod i novi mediji


Jednogodišnji master program
1 year MA program in Culture and Global Media

Mentor/ka izborne opcije: prof. dr. Jelisaveta Blagojević

Predavači/predavačice na programu: prof. dr. Katerina Kolozova, prof. dr. Marina Gržinić, prof. dr. Jelisaveta Blagojević, prof. dr. Tatjana Rosić, prof. dr. Dubravka Đurić, itd.

Opis programa:

Dvosemestralni master program Rod i novi mediji osmišljen je tako da studente i studentkinje osposobljava za kritičko promišljanje načina na koji novi mediji, kao jedan od najznačajnijih i najzastupljenijih ideoloških, kulturnih i političkih rezervoara za proizvodnju smisla i značenja u savremenom svetu, konstruiše rodne (gender) identitete i čini ih ideološkim, političkim i kulturnim činiocima nazaobilaznim za razumevanje organizacije društvenog i političkog života svake zajednice.

Program će se, u zavisnosti od interesovanja studentkinja i studenata, organizovati na srpskom i engleskom jeziku. Takođe, program je predviđeno i on-line studiranje za studentkinje i studente koji nisu u prilici da redovno pohađaju nastavu.


Ciljevi programa:

Cilj dvosemestralnog master programa Rod i novi mediji je da studenti i studentkinje ovladaju sledećim znanjima i veštinama:

Razumevanje koncepta roda kao društveno, istorijski, kulturno, medijski uslovljene kategorije, a ne biološke datosti.
Povezivanje i razumevanje načina na koje se kategorija roda povezuje i ukršta sa kategorijama klasa, etnicitet, seksualno opredeljenje, itd.
Razumevanje načina na koje su se rodne uloge menjale i transformisale u različitim istorijskim periodima i u različitim kulturnim kontekstima.
Kritičko istraživanje načina na koje rodne uloge struktuiraju i organizuju pojedinačna isukstva i realnosti žena i muškaraca, kako u savremenom globalnom svetu, tako i lokalnom, balkanskom kontekstu.
Kritičko promišljanje načina medijske reprezentacije roda u popularnoj kulturi (globalno i lokalno), kao i razumevanje načina na koje medijska reprezentacija obnavlja i proizvodi norme društvenog života.
Razumevanje i sposobnost kritičkog promišljanja alternativnih načina na koje žene i muškarci mogu menjati svoje uslove postojanja i kreirati kako sopstvenu budućnost tako i budućnost zajednice.


Sadržaj programa:

Master program Rod i novi mediji je inter/trans/multi disciplinarni program koji se sastoji iz tri celine:
a. Teorijski moduli
b. Metodološko/praktički moduli
c. Samostalni istraživački rad i izrada master rada

Neke od tema kojima ćemo se baviti na programu su: Medijska kultura i različitost, Nove rodne teorije i novi mediji, Politike roda, Istorija ženskog pokreta i feminizma, Queer, feminizam, rod, itd.


Metode izvođenja nastave:

Studenti i studentkinje će se na ovom programu baviti kritičkim čitanjem nekih od najznačajnijih teorijskih tekstova iz ove oblasti, diskurzivnom analizom medijskih sadržaja (Internet, filmovi, reklame, blogovi, crtani filmovi, stripovi, itd), kao i individualnim i grupnim istraživačkim radom čiji je cilj da sami pokušaju da osmisle, proizvedu i artikulišu alternativne modele predstavljanja rodnih identiteta u medijima.
Nastava se izvodi u modulima, u blok nastavi, kroz radionice i vežbe. Postoje i programi za tzv. studije na daljinu za zaposlene studente, kao što postoji i mogućnost uslovnog upisa za one koji planiraju da diplomu osnovnih studija steknu do kraja januara naredne godine.

| Štampaj |  E-pošta