Nagrada "Politike" Isidori Ilić i Bošku Prostranu
© Doplgenger

Najbolja izložba u protekloj godini je „Neimenovani fragmenti” umetničkog dua „Doplgenger” održana u Gradskoj galeriji Požega i Domu kulture Studentski grad u Beogradu.

Autor: Marija Đorđević

Po
litikina nagrada za najbolju izložbu u 2015. godini pripala je Isidori Ilić (1978) i Bošku Prostranu (1979) koji rade zajedno kao umetnički par pod nazivom „Doplgenger” i koji su ovu nagradu dobili za samostalnu izložbu „Neimenovani fragmenti” održanu u Gradskoj galeriji Požega (septembar–oktobar 2015) i u Galeriji Doma kulture Studentski grad (decembar 2015). Odluku o nagradi većinom glasova doneo je žiri u sastavu Ljiljana Ćinkul (predsednik), Jerko Denegri, Stevan Vuković, Vesna Roganović i Marija Đorđević.

Na vest o nagradi
Moramo da priznamo da nas je vest o nagradi veoma iznenadila. Seriju radova "Neimenovani fragmenti" smo započeli 2011. godine i do prošle godine oni nisu bili mnogo vidljivi u našem kontekstu. "Politikina nagrada" ne samo da nas raduje, već je i priznanje da su naša višegodišnja praksa i  istraživanje prepoznati kao značajni.

U najužem izboru za ovo ugledno priznanje pored „Doplgengera” našao se umetnik Radomir Damnjanović Damnjan (1935) čija je izložba održana u novembru u galeriji „Rima” u Kragujevcu. Odlukom da nagrada „Politike” pripadne umetnicima mlađe generacije žiri se oslonio na početni koncept ovog uglednog priznanja, kada je ona utemeljena kao nagrada podrške mladim stvaraocima, po želji tadašnjeg direktora „Politike” Vladislava Sl. Ribnikara.

Izložba „Neimenovani fragmenti” umetničkog dua„Doplgenger” predstavlja skup radova koji su nastajali od 2011. u okviru istoimenog istraživačkog projekta. Neimenovani fragmenti se bave politikom medijskih slika koje su učestvovale u izgrađivanju istorijskih narativa na prostoru bivše Jugoslavije u razdoblju od 1980. do 2000.

Doplgenger je nemačka reč koja znači dvojnik. Isidora Ilić i Boško Prostran autori su video radova koji se na izložbama postavljaju kao specifične prostorne video-instalacije kombinovane sa fotografijama i tekstovima iz književnosti, političke teorije i teorije filma. Umetnici manipulišu medijske slike koje preuzimaju iz poznatih serija, reklamnih spotova, dokumentovanih političkih događaja ili kanonskih filmova. Manipulišu slikom i zvukom menjajući im percepciju i značenje. Na primer, u radu „Neimenovani fragmenti 1” prikazan je skup na Gazimestanu 1989. godine u usporenom snimku, uz deformisan zvuk, tako da ceo snimak dobija izgled i značenje nekog zastrašujućeg, gotovo proročanskog prizora. Paralelno sa ovim radom emituju se premontirane sekvence iz poznate serije „Bolji život” emitovane upravo u to vreme.

Rad dua „Doplgenger” je prezentovan u zemlji i inostranstvu, kako na samostalnim i grupnim izložbama tako i na film–video festivalima. Sarađivali su na mnogobrojnim inostranim i domaćim umetničkim i kulturnim projektima, učestvovali su na simpozijumima i panelima, držali predavanja, radionice i organizovali projekcije. Njihove umetničke boravke stipendirali su između ostalih KulturKontakt Austrija (Beč, 2011), Frindž MK (Milton Kins, 2010), Program za umetnost i teoriju Künstlerhaus Büchsenhausen (Inzbruk, 2009), Međunarodna umetnička radionica Braziers (Oksford, 2007).

Video-radove predstavljali su na Međunarodnom filmskom festivalu u Sijetlu, u Stedelijk muzeju u Amsterdamu, Kairo video festivalu, Saut i Sautist festivalu u Hongkongu, Festivalu savremene umetnosti u Pragu, festivalu „Video u progresu” u Ljubljani…

Nagrada Politike za najbolju izložbu u protekloj godini dodeljuje se prema propozicijama utvrđenog Pravilnika o nagradi, prema kome se nagrada dodeljuje za samostalnu izložbu održanu u galerijama u Srbiji, pod uslovom da je umetnik državljanin Srbije. Takođe, Pravilnikom je utvrđeno da se „Politikina” nagrada može dobiti samo jednom.

Video radovi Isidore Ilić i Boška Prostrana

OSTALI ČLANCI