03.09.2015.
Međunarodna konferencija "Slika, racijalizacija i istorija" u Kući kulture FMK
Detalj rada Gržinić/Šmid, digitalne montaže/digital montage (1m per 70 cm), 2015

Međunarodna konferencija “Image, Racialization, History” (Slika, racijalizacija, istorija) održaće se u Kući kulture Fakulteta za medije i komunikacije 25. i 26. septembra 2015. godine. Konferencija je organizovana povodom otvaranja novih programa master i doktorskih studija savremene transdisciplinarne humanistike i teorije umetnosti na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu.

Konferencija se sastoji iz dva dela:
Prvi deo je simpozijum sa temom “Slika, racijalizacija, istorija” na kom će ove teme biti diskutovane i elaborirane u širem teorijskom kontekstu savremene Evrope u odnosu na probleme rase, klase, roda i migracija, kao i pitanja istorizacije i (de)kolonijanosti. Cilj je ponovno promišljanje teorije umetnosti, tehnologije novih medija i estetike u uslovima političkih procesa diskriminacije, rasizma, antisemitizma i novih oblika kolonijalnosti, a radi predlaganja novog dispozitiva ontologije i epistemologije slike, života i kapitalizma, kao i rada i oblika života (golog života).
Drugi deo čini izložba odabranih video filmova Marine Gržinić i Aine Šmid, gde će biti prikazani neki od njihovih najznačajnijih radova realizovani tokom proteklih trideset godina kao i nova serija digitalnih montaža sa temom umetnosti i politike. Kustos ove koncizne prezentacije pod naslovom “EVROPA posle Hladnog rata: Sećanje, istorija, vizuelnost” je dr Aneta Stojnić.

Svečano otvaranje konferencije održaće se 25. septembra u 16 časova u Kući kulture Fakulteta za medije i komunikacije (Terazije 34, Beograd), nakon čega će slediti plenarno izlaganje prof. dr Marine Gržinić sa Akademije likovnih umetnosti u Beču i FI ZRCSAZU u Ljubljani.

Zvaničan jezik konferencije i svih njenih propratnih događaja je engleski.

UČESNICI:

Dr Irina Aristarkhova, University of Michigan, Ann Arbor (SAD)
Dr Noit Banai, University of Vienna, Department of Art History (Austrija, SAD)
Dr Nikola Dedić, FMU, Beograd
Dr Marina Gržinić, Academy of Fine Arts Vienna (Beč) i FI ZRCSAZU, Ljubljana
Aleksa Milanović, FMK, Beograd
Dr Aneta Stojnić, FMK, Beograd
Dr Miško Šuvaković, FMK I FMU, Beograd
Dr Jelena Todorović, FLU, Beograd

PROGRAM KONFERENCIJE:

Petak/Friday, 25.09.2015

16.00 otvaranje/opening
Miško Šuvaković, pozdrav, welcome address

Marina Gržinić, predavanje/lecture
Racijalizovana tela i digitalni (finansijski) model produkcije / Racialized bodies, and the digital (financial) mode of production

Subota/Saturday, 26.09.2015

Nikola Dedić, predavanje/lecture
Umetnost u uslovima perifernog kapitalizma / Art in the Condition of Peripheral Capitalism

Aleksa Milanović, predavanje/lecture

Aneta Stojnić, predavanje/lecture
Politike slike u video radovima Gržinić & Šmid / Politics of image in the video films by Gržinić & Šmid

15.00 -16.00 kafa/coffee break
Projekcije  i  razgovor/Screening  and  talk:  Marina  Gržinić  i/and Aneta Stojnić

Jelena Todorović, predavanje/lecture
Slika i njena istorija – u potrazi za izgubljenim Rembrantovim remek delom u vreme Drugog svetskog rata / An image and its histories – uncover of Rembrandt’s masterpiece lost during WWII

Miško Šuvaković, predavanje/lecture
Afektivne  konstrukcije:  Slika  -  Racijalizacija  –   Istorija  /  Affective Constructions: Image - Racialization - History

Noit Banai, predavanje/lecture
Circa 1938: Ka novoj istoriografiji posleratne i savremene Evrope / Circa 1938: Towards a New Historiography of Post-War and Contemporary Europe

Irina Aristarkhova, predavanje/lecture
Tehnologija i razlika / Technology and Difference

Apstrakte izlaganja, biografije učesnika, kao i celokupan program konferencije "Slika, racijalizacija i istorija" možete preuzeti na ovom linku.