31.10.2017.
Kurs Raše Salti od 27. novembra do 1. decembra na FMK!
Rasha Salti | © Christoph Terhechte

Raša Salti, programska direktorka eksperimentalnog dokumentarnog filmskog programa ARTE La Lucarne i priznati selektor nezavisnog filma i vizuelnih umetnosti (TIFF, Jeu de Paume, Tate Modern) održaće kurs studentima Fakulteta za medije i komunikacije od 27. novembra do 1. decembra 2017. godine. Salti će u okviru kursa održati predavanja, projekcije filmova i diskusije posvećene rađanju nacionalnih kinematografija, filmovima "trećeg sveta" i antikolonijalnoj borbi.

Kurs je otvoren za sve zainteresovane i održavaće se od ponedeljka 27.11. do petka 1.12. u terminu od 18:00 h u Sali 10 (Karađorđeva 65, peti sprat).

Raša Salti (Rasha Salti) je selektor nezavisnog filma i vizuelnih umetnosti, spisateljica koja živi i radi na relaciji Bejrut – Berlin. Karijeru je otpočela u Théâtre de Beyrouth, prostoru posvećenom multidisciplinarnom izlaganju i izvođenju u Bejrutu od 1992. do 1995. godine. Bila je ko-selektor brojnih filmskih programa, uključujući The Road to Damascus sa Ričardom Penja – retrospektive sirijske kinematografije koja se prikazivala širom sveta od 2006. do 2008. godine; retrospektive libanskog filma The Calm Before the Storm, takođe sa Ričardom Penja, prikazanom u Linkoln centru 2009. godine; Mapping Subjectivity: Experimentation in Arab Cinema from the 1960s until Now sa Jytte Jensen (2010-2012) prikazanom u Muzeju savremene umetnosti u Njujorku.

Programska je direktorka i selektor brojnih filmskih festivala, uključujući i Međunarodni filmski festival u Abu Dabiju (2009-2010) i Međunarodni filmski festival u Torontu (2011-2015). Bila je selektor filmskog programa u Musée Jeu de Paume (2012, 2013, 2015) u Parizu i galeriji Tate Modern u Londonu (2011). Trenutno radi kao programska direktorka dokumentarnog programa ARTE La Lucarne, programa Arté France koji se bavi eksperimentalnim dokumentarnim filmom.

Bila ko-selektor Bijenala umetnosti Sharjah u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 2011. godine, kurator izložbe sa Kristine Khouri Past Disquiet: Narratives and Ghosts from the Exhibition of International Art for Palestine (Beirut, 1978), u Muzeju savremene umetnosti u Barseloni (MACBA) 2015. i Haus der Kulturen der Welt (HKW) u Berlinu 2016. godine.

Autorka je brojnih antologija posvećenih filmu, kulturi i umetnosti.
Objavljivala je eseje i članke u The Jerusalem Quarterly Report (Palestina), Naqd (Alžir), MERIP (SAD), The London Review of Books (Velika Britanija), Afterall (SAD) i Third Text (Velika Britanija). Gostujuća je urednica 14-16. broja časopisa Manifesta Journal, urednica zbornika Insights into Syrian Cinema: Essays and Conversations with Filmmakers (ArteEast and Rattapallax Press). U saradnji sa fotografom Ziadom Antarom 2009. godine napravila je izložbu i objavila knjigu Beirut Bereft, The Architecture of the Forsaken and Map of the Derelict. Sa Isamom Nasarom je 2010. objavila knjigu posvećenu nasleđu britanskog fotografa i osnivačice fotografske arhive UNRWA (United Nations Relief and Works Agency) I Would Have Smiled: A Tribute to Myrtle Winter-Chaumeny.