21.03.2013.
Tribina Laboratorije za psihološka istraživanja - Afektivno primovanje

Laboratorija za psihološka istraživanja organizuje tribinu na temu:

AFEKTIVNO PRIMOVANJE

Ana Orlić
Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Univerzitet u Beogradu,
Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

U poslednje dve decenije sve je više istraživanja koja se bave implicitnim merama u oblasti socijalne psihologije, kognitivne psihologije i psihologije individualnih razlika. U ovom izlaganju će biti predstavljena eksperimentalna paradigma afektivnog primovanja, kao jedna od dominantnih implicitnih tehnika za ispitivanje kognitivno-afektivnih procesa. U ovom tipu istraživanja ispitanicima se jedan za drugim prikazuju po dva stimulusa (stimulus-prim i stimulus-meta) koji mogu biti iste ili različite afektivne valence. Efekat afektivnog primovanja ogleda se u facilitaciji odgovora na stimulus-metu ukoliko mu prethodi stimulus iste afektivne valence, i/ili u inhibiciji odgovora ukoliko je stimulus koji prethodi različite afektivne valence. U izlaganju će biti razmotreni kognitivno-afektivni mehanizmi koji stoje u osnovi ovog fenomena, kao i relevantna istraživanja u oblasti socijalne psihologije, kognitivne psihologije i psihologije individualnih razlika.

Tribina će biti održana u utorak, 26. marta u 18:30 časova u Sali 9 Fakulteta za medije i komunikacije.  Pozivamo sve zainteresovane da prisustvuju.